logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Po wydarzeniach z ostatnich lat na Ukrainie pojawiło się nowe pokolenie muzyki. Scena ukraińska nagle ożyła. W miejscach, gdzie niedawno królowała zawartość zza wschodniej granicy, dzisiaj pojawiła się muzyka ukraińska. Być może udało się to dzięki zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji. W każdym razie ukraińskie zespoły zostały zauważone przez słuchaczy. Prezentujemy tłumaczenie materiału Comma.com.ua autorstwa Serhija Kejna o "świeżej krwi" na scenie ukraińskiej.

Mają wszystko przed sobą. Jedni niedawno świętowali swoje pierwsze publikacje/wydania, inni są w trakcie trasy, a kolejni już dawno poczuli scenę i nabrali praktyki wystąpień. Wszystkich łączy nowe otwarcie. Comma przedstawia nową falę piosenki ukraińskiej. W najbliższym czasie o tych zespołach będzie się mówić co raz więcej. Wybierz ulubionego piosenkarza.

Tik Tu

Inteligentny, elegancki, zrozumiały i jednocześnie niezwykły indie-pop, który odnosi się do czegoś etnicznego, czy psychodelicznego. Debiutancką płytą Tik Tu z Tarnopola jest Shuma, która zajęła pierwszą pozycję w rankingu najlepszych płyt zeszłego roku Comma.com.ua.

 

Constantine

Nauczyciel śpiewu, artysta grający z elektronicznym Cape Cod, uczestnik projektu Vice of Ukraine i wreszcie piosenkarz solowy i wychowanek etykiety muzycznej Ivana Dorna Masterskaya. Delikatna praca przy melizmatach, podział słów według rytmu obrazu i patetyczne wykonanie.

YUKO

Nowy uczestnik w arsenale etykiety Masterskaya. Piosenkarka Julia Jurina i muzyk Stas Kololov wyczarowali mądrą elektronikę wraz z elementami folku. Dwa single, cztery utwory w Extended Play Shchebetuha, co oznacza płytę muzyczną (CD albo winylową), która jest zbyt długa by nazwać ją singlem – i wreszcie: na ich koncert w barze Alchimik w Kijowie nie można już kupić biletów. Dobry początek.

 

Salto nazad/Salto do tyłu

W zeszłym roku zespół nieoczekiwanie zmienił rosyjskojęzyczny hip-hop na ukraińskojęzyczny indie-pop z elementami słonecznego funku. Inicjatorzy niezależnej etykiety Rookodilla zaczęli swój restart od tanecznego singla Nie umiem/Ja ne wmiju, kontynuowali melancholicznym Trzymać/Trymaty i awansowali do finału krajowych eliminacji Eurowizji z piosenką O mamo.

[O]

Pochadzący z Kijowa Olha Czernyszowa i Oleksandr Kasprov łączą elektronikę, folk oraz soul i można powiedzieć, że pięknie by im się udało wystąpić wspólnie z wyżej wspomnianymi Yuko. W ich dorobku mają póki co tylko jeden utwór, ale już w towarzystwie stylowego wideoartu, kalejdoskopowego tańca kwiatów i farb.

Julinoza

W tym sezonie szoł Voice of Ukraine jest barwnych uczestników niż potrzeba, a wśród nich wyróżnimy Julię Zaporożec. Julinoza gra jazz z elementami elektroniki tak, jak nikt dotąd nie grał.

 

 SUOK

Wokalistka Mariana Gołowko występuje solowo w operach Koriolan, IYOV, Vavilon, znanego Wlada Troickiego (Dakha Brakha) oraz uczestniczy w koncertach jazowych, prowadzi szoł „Klub Szlachetnych Piosenkarek” w Radio Aristokrats – i trudno jest zrozumieć w jaki sposób znajdzie jeszcze czas na własny projekt solowy, ale miejmy nadzieje, że się to uda.

W nagraniu pierwszego singla brali udział znani muzycy jazzowi Ukrainy: Paweł Litvinenko (klawiszy), Dmytro Aleksandrov (saksofon), Oleksandr Emec (bas) oraz perkusja Paweł Galicki.

 

Babminton

Uprzedzony – to znaczy uzbrojony. Przed państwem nowi bohaterowie kanału TV Mi z pierwszym singlem. "Już słyszałem płytę i do jesieni prognozuję, że będą wypełnione sale" – pisze na Facebooku ekspert Jurii Bardasz, który zna się na rzeczy.

Leo Mantis

W pierwszym utworze Lysty/Pisma chłopak brzmiał jak chińska kopia swojego mentora Swiatosława Wokarczuka, jednak w drugim singlu «Na So E Dey Dey» Leo wspomniał o swoich korzeniach i zaśpiewał w języku pidżynowym (najczęściej spotykanym w Azji, Afryce i Ameryce) i zagrał wesołą mieszankę afrobitu oraz bluesa. Po przeglądnięciu prezentacji projektu, można oczekiwać, że kolejne utwory to będzie czysty blues bez domieszki afrobitu. Prosty i bezpośredni, ale z takim mentorem Leo zapewne znajdzie drogę do słuchaczy.

 

 

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus