logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- Czas – to podstawa wszystkiego. Z nim wszystko być może, bez niego – nic. Zapas czasu – to stałe codzienne dziwo. Sprawy idą nad wyraz dobrze, jeśli nauczycie się go kontrolować - Jim Ron.

Często zdarza się tak, że mamy zbyt dużo spraw na głowie, a czasu na ich załatwienie krytycznie mało. Wtedy jest tylko jedno wyjście z tej sytuacji – time management, albo jeszcze inaczej – kontrolowanie czasu.

Oczywiście myślimy, że świetnie sobie z tym radzimy. Prawda wychodzi na jaw, gdy na przykład jednocześnie sprawdzamy pocztę czy oglądamy ulubiony serial. W tej sprawie time management przychodzi na pomoc, czyli mówi co i w jakiej kolejności zrobić, żeby zdążyć w terminie. Wśród masy porad, które znajdziecie na stronach internetowych czy chociażby w książkach, zawsze pojawia się pięć głównych wskazówek:

1. Praca w określonych godzinach.

Każdy człowiek ma swoje osobiste biorytmy. I jeśli poobserwować przez pewien czas swój organizm, to można wyznaczyć czas, na który przypada szczyt aktywności. Właśnie o tej porze można i należy pracować z pełną efektywnością. Można zdążyć ze zrobieniem dużej ilości zaplanowanych rzeczy w krótkim przedziale czasu.

2. Rozmieszczanie priorytetów.

Ważny krok w planowaniu czasu to poprawne rozstawienie priorytetów w sprawach po mierze ich ważności. Tu kryteria mogą być dowolne, zaczynając od ważności projektu do finansowej motywacji.

3. Najpierw najtrudniejsze.

Lepiej zacząć wykonywać bardziej skomplikowane sprawy. Przecież, jeśli stale będziemy odkładać ciężką sprawę na potem, jest duże ryzyko, że ostatecznie w ogóle jej nie zrobimy.

4. Planowanie spraw.

Jeśli najpierw zużyjemy co najmniej 10% czasu na planowanie spraw do początku ich realizacji, to zaoszczędzamy aż 90% czasu w okresie jej realizacji. Planować sprawy należy zaczynając od większego do mniejszego, przechodzić od długoterminowych spraw do krótkoterminowych. A skomplikowane zadanie lepiej rozbić na kilka drobnych.

5. Częściej używać słowa „nie”.

Jeśli jakieś zadania czy ludzie nie wliczają się do planu pilnych spraw, lepiej od razu powiedzieć im „nie”. Najczęściej tego słowa trzeba używać przed rozpoczęciem korzystania z facebooka czy oglądania TV – to właśnie te „aktywności”, które niewidocznie kradną u nas cenny czas.

Założyciel tego terminu nie jest znany, lecz w historii można spotkać wiele przypadków, w których ludzie genialnie panowali nad swoim czasem.

Źródło: 1 | 2 | 3 | FOTO

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus