logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nadchodzi lato. Łąki i pola zielenią się i mienią od kolorowych pąków kwiatów. A czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, czy te pięknie pachnące i wyglądające kwiaty są jadalne? Czy nie dobrze byłoby po prostu zerwać pęczek i zjeść?

Pomyśl, czy brokuł lub kalafior to nie kwiat? Jemy je na co dzień. Otóż kilka kwiatów zerwanych na łące czy kupionych w sklepie ze zdrową żywnością można bez problemu dodawać do sałatek i deserów, niekoniecznie tylko jako ozdobę.

Przed zjedzeniem czegokolwiek zerwanego własnoręcznie musimy być pewni, że nie było to wcześniej opryskane jakimkolwiek środkiem do roślin. Pewne jest, że istnieją też kwiaty trujące, o których koniecznie musimy wiedzieć, np. azalia, chryzantema, różanecznik czy hortensja. Osoby zmagające się z alergią powinny szczególnie uważać na wybór kwiatów ze względu na ilość uczulającego pyłku. Jednak większość kwiatów nie zawierają substancji trujących, dlatego ze spokojem możemy ich posmakować:

  • popularna Stokrotka – w kuchni można wykorzystać liście, pąki i kwiaty stokrotki. Kwiaty są idealnym dodatkiem do zielonych sałatek. Na bazie liści i pąków można przyrządzić zupy (popularna wśród „jadaczy” chwastów jest zupa stokrotkowa), sosy, pasty, a nawet omlety.
  • pięknie pachnąca Róża – płatki można dodawać do ciast, lodów i innych deserów. Na ich bazie przyrządzane są również marmolady, dżemy i konfitury. Nadaje się także jako dodatek do herbaty.
  • Mniszek lekarski – jego żółte kwiaty zdobią na wiosnę trawniki. Można spożywać w sałatkach jak i na kanapkach, a także wytwarzać z nich smaczny syrop przypominający płynny miód.
  • Czarny bez i Robinia akacjowa – zebrane z tych drzew kwiatostany, złożone z białych kwiatów, posiadają intensywny, charakterystyczny zapach. Moczy się je w cieście naleśnikowym i smaży na oleju. Taka forma podania popularna jest w Hiszpanii, Włoszech oraz Austrii. Z kwiatów bzu czarnego wytwarza się także syrop stosowany często w okresie przeziębień.
  • pyszna Dynia i Cukinia – duże kwiaty dyni i cukinii, doskonale sprawdzają się smażone w cieście lub faszerowane np. serem ricotta, a także w sałatkach, tartach i makaronach.
  • Nagietek lekarski – płatki barwy żółto-pomarańczowej, zarówno świeże jak i wysuszone, są dodatkiem do wielu potraw ze względu na obecność w nich naturalnych barwników – karotenoidów. Posiadają różnorodne zastosowanie jako przyprawa do masła, serów i omletów, a także sałatek, zup i sosów. Dodawane są też do ryżu i ciasta. Często spotykane są również w mieszankach liściastych herbat.

Istnieje bardzo wiele innych roślin, które można wykorzystać w serwowanych przez nas daniach. Żeby poznać je wszystkie należałoby sięgnąć do książek specjalizujących się w kuchni roślinnej, ale także do różnych blogów:

Czesław Białczyński - blog

Ulica ekologiczna - blog

Oprócz tego, że kwiaty są zaskakującym dodatkiem do potraw, posiadają także inne plusy. W ich składzie możemy znaleźć białka, cukry, witaminy (m. in. witamina C), mikroelementy, a także olejki eteryczne.

Źródło ilustracji: maxpixel

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus