logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Świat cały czas się rozwija. Powstają nowe wynalazki, przedmioty, czy teorie. W wyniku szumu informacyjnego jaki współcześnie powstaje ciężko jest nadążyć za nowinkami. Jednak jeszcze trudniej jest tworzyć własne, innowacyjne pomysły. Istnieje stereotyp, że kreatywność to bardzo rzadkie zjawisko, które dostępne jest tylko dla wyjątkowych ludzi. Czy jest tak naprawdę?

Najlepszą ideą jest ta, która wyróżnia się na tle innych i powstała w wyniku samodzielnych działań. W takiej sytuacji jest szansa, że osiągniesz sukces i za jakiś czas twój pomysł będzie znany wśród ludzi. Jednak, świat wymaga od nas „szybkiego tworzenia”. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, mamy problemy z koncentracją, wiecznie brakuje nam czasu. Są to typowe powody, które hamują nas w twórczym i kreatywnym myśleniu.

Każdy może być innowatorem. Wystarczy tylko działać zgodnie ze swoją fantazją i nie bać się wyjścia ze strefy komfortu. Kreatywność jest wszędzie, warto tylko popatrzeć na nią przez inny pryzmat. Zwracajmy uwagę na to, co nas otacza. Okazuje się, że nawet najprostsze przedmioty, czy zwykła rozmowa z innym człowiekiem mogą być dla nas inspiracją.

Czy zastanawiałeś się, co otacza Cię teraz? Popatrz wokół, co widzisz? Pozwól sobie wyjść poza granicę wyobraźni. Nie myśli, po prostu rozglądaj się. Spróbuj bez żadnej myśli patrzeć na świat. Może jesteś w domu, a za oknami są wysokie, różnokolorowe budowle. W oknach mieszkań z naprzeciwka widzisz obcych ludzi, a może gdzieś na balkonie siedzi samotny kot.

Rozluźnij się, nie rób nic na siłę. Niektóre pomysły przychodzą niespodziewanie. W pewnym momencie zauważasz symetrię okien, odrębne szczegóły, które tworzą całość. Zacznij patrzeć na siebie z perspektywy obcej osoby. Odejdź od wszelkich uprzedzeń i stereotypów. Przede wszystkim chodzi o to, aby spoglądać na przedmioty w inny sposób. Łączyć ze sobą pewne elementy i stworzyć nową, nie znaną dotychczas całość.

Metoda ta przypomina „myślenie lateralne” opracowane przez Edwarda de Bono. Są to nowe spojrzenia na sytuację, dostrzeżenie odmiennych możliwości (nowe idee), przeformułowanie problemu dające szansę rozwiązania go nowymi metodami. Myślenie lateralne pomaga popatrzeć na problem z różnych stron, a w stosunku do kreatywności, spojrzeć na rzeczywistość pod innym kątem, stworzyć w swojej głowie „łańcuszek” z nowymi pomysłami. Nie martw się twórczymi kryzysami. Podróżuj po swojej podświadomości, bo znajdziesz tam niewyczerpaną studnię pomysłów.

Infografika poprawiona nr 3

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus