logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Panika, strach i stres... znów nadszedł czas egzaminów. Kolejny sezon, ale nie ulubionego serialu, a nieprzespanych nocy. Na pomoc przychodzi jednak muzykoterapia, która może stać się lekarstwem podczas sesji. Lekarstwem przyjemnym, bezpłatnym i skutecznym, pozwalającym dobrze zdać egzaminy i zmniejszyć nadmiar stresu.

Wiele badań naukowych potwierdza, że muzykoterapia ma dobry wpływ na pracę mózgu, sen, układ odpornościowy, poziom stresu, dlatego podczas egzaminów można ją uważać za cenny skarb.

Wpływ muzyki klasycznej

Na jednym z francuskich uniwersytetów przeprowadzono badania, z których wynikają bardzo ciekawe wnioski. Grupa studentów, która słuchała godzinnego wykładu z włączoną muzyką klasyczną w tle, miała znacznie lepsze wyniki w quizie z usłyszanego materiału, niż ta, która była obecna na podobnym wykładzie, tylko już bez muzyki.

Badacze sugerują, że muzyka klasyczna wprowadza studentów w optymistyczny stan emocjonalny, który przyczynia się do lepszego postrzegania informacji. „Być może, muzyka zmienia środowisko do uczenia się, co motywuje studentów do uważnego słuchania wykładu. Prawdopodobnie właśnie to przyczyniło się do wysokiej wydajności podczas quizu” – napisali naukowcy.

Muzyka w tle

Muzyka klasyczna nie jest zbyt ciężka, co można powiedzieć na przykład o rocku. Jeśli będzie grać w tle, to nie tylko nie zaszkodzić, ale i pomoże. Dźwięki muzyki klasycznej mają znaczący pozytywny wpływ na inteligencję, poprawiają pamięć, przyspieszają proces uczenia się i przyczyniają się do wzrostu ogólnego potencjału umysłowego człowieka.

Słuchanie muzyki podczas przygotowania do egzaminu nie tylko przyspiesza proces uczenia się, ale sprawia, że stanie się on bardziej interesujący i przyjemny. Muzyka może również utworzyć wyspecjalizowany stan uczenia się, w którym słownictwo i materiał wchłaniane będą dużo szybciej. Gdy informacje wprowadza się w rytm, to te elementy muzyczne zapewniają „hak” do późniejszego ich „wyłowienia”.

Muzyka podczas sesji – co może nam dać?

  • Łagodzi napięcie i stres
  • Tworzy pozytywną atmosferę do dalszej nauki
  • Aktywizuje działalność szkoleniową
  • Ułatwia koncentrację na wykonywanym zadaniu
  • Zwiększa naszą uwagę
  •  Poprawia pamięć
  • Rozwija wyobraźnię
  • Pomaga znaleźć inspirację i motywację

Jaką muzykę wybrać?

Zazwyczaj studenci mają dość szeroki zakres preferencji. Na twojej liście znajduje się rock, jazz, czy może rap? Spróbuj dodać jeszcze muzykę klasyczną, np. Mozarta, bo dzięki temu podczas sesji mózg będzie pracował wydajniej i szybciej zapamiętywał informacje. W tym wypadku muzyka klasyczna jest najlepszym wyborem ze względu na brak tekstu oraz walory artystyczne – to w końcu dzieło sztuki.

Badania przeprowadzone w 2009 roku przez American Roentgen Ray Society wykazały, że najlepszy wpływ na wydajność ma klasyczna muzyka barokowa. Spróbuj więc włączyć muzykę Mozarta, Vivaldiego lub Bacha, bo ich dzieła charakteryzują się harmonią i pięknem. Pamiętaj jednak, że muzyka nie powinna być zbyt szybka i głośna.

Przed przygotowaniem się do sesji warto więc zadbać nie tylko o egzaminy, książki i spisane zeszyty, ale i o playlistę. Otoczyć się pięknymi melodiami, które umilą czas i zwiększą wydajność procesu uczenia się.

Zdjęcie: https://pixabay.com

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus